Aktualnie, w dzisiejszych czasach coraz trudniej prowadzić własną działalność gospodarczą bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz. Wysokie koszty, podwyżki cen, nieustannie rosnąca inflacja, problemy z dostępnością towarów, te wszystkie czynniki sprawiają, że własne oszczędności przestają być wystarczające, a nie korzystanie z zewnętrznej pomocy finansowej może doprowadzić do zachwiania płynności finansowej, a następnie nawet upadkiem działalności. Szczególnie kiedy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z prowadzeniem własnej firmy lub działamy w sektorze MŚP, znalezienie odpowiedniego finansowania jest kluczowe, aby zapewnić sobie odpowiedni rozwój. Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z pomocy finansowej, jakim jest kredyt obrotowy, jednak od stosunkowo niedawana coraz więcej firm interesuje się alternatywą dla tego klasycznego sposobu finansowania i wybiera faktoring zakupowy (zwany też odwrotnym). Na czym polegają te dwie formy, jakie mają zalety, czym się od siebie różnią i przede wszystkim którą z nich lepiej wybrać dla swojego biznesu?
Kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy znacząco różni się od kredytu gotówkowego czy nawet inwestycyjnego. Obrotówka nie jest przeznaczona dla osób prywatnych, a jedynie dla przedsiębiorców, którzy już prowadzą swoja działalność gospodarczą.
Najchętniej z tego rozwiązania korzystają właściciele firm, którzy borykają się płynnością finansową. Kiedy wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności, a Twój kontrahent nie spłaca należności w terminie, wpływa to bezpośrednio na Twoją firmę, tworząc zatory płatnicze. Kredyt obrotowy staje się sposobem na rozwiązanie tych problemów, ponieważ podobnie jak pożyczka, może być przeznaczony na dowolny cel, jednak środki muszą zostać przeznaczone na bieżące działalności, czyli przykładowo zakupy niezbędnych materiałów, spłata należności, pokrycie kosztów zatrudnienia czy koszty administracyjne.
Jakie są rodzaje kredytu obrotowego?
Kiedy zastanawiamy się nad jakimkolwiek finansowaniem, musimy dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. Dlatego każdy przedsiębiorca zainteresowany tzw. obrotówką powinien wiedzieć, że banki mogą zaproponować klientom dwie podstawowe formy tego kredytu:
• w rachunku bieżącym
• w rachunku kredytowym
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym
Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym zwany rewolwingowym lub linią kredytową. Tutaj grupą klientów są osoby posiadające już rachunek w dowolnym banku, ponieważ to na podstawie wpływów firmy bank decyduje o wysokości udzielanego limitu.
Jeśli taki kredyt zostanie przyznany, przedsiębiorca będzie miał dowolność korzystania z pieniędzy banku do określonej wcześniej kwoty. Atutem tego rozwiązania jest ograniczenie formalności, których w przypadku umów bankowych jest bardzo dużo. Tutaj przedsiębiorca nie będzie musiał już składać żadnych dodatkowych dokumentów, informujących, w jakim celu zostały pobrane pieniądze. Zazwyczaj kredyt obrotowy na bieżącym rachunku jest kredytem odnawialnym, czyli początkowo przyznawany jest na rok, a następnie istnieje możliwość odnowienia na kolejne 12 miesięcy.
Kredyt obrotowy w rachunku kredytowym
Zasadniczą różnicą pomiędzy kredytem w obrotowym w rachunku bieżącym a kredytowym jest swoboda korzystania z udzielonego finansowania. Posiadanie obrotówki w koncie bieżącym daje realnie dużą swobodę korzystania z udzielonych środków, natomiast w koncie kredytowym kredytobiorca musi w specjalnym wniosku zadeklarować na co, będą przeznaczane pieniądze. Po zatwierdzeniu takiego wniosku np. na zakup materiałów, środków nie będzie można wykorzystać w innym celu. Ta forma kredytu zazwyczaj przyznawana w jednej kwocie, gdzie następnie spłacana jest w ratach z odpowiednio naliczonymi odsetkami.
Poza podstawowymi rodzajami kredytu obrotowego istnieją także dodatkowe kwalifikacje takie jak nieodnawialność, kredyt obrotowy pod hipotekę lub z gwarancjami.
Co warto jednak zaznaczyć to fakt, że uzyskanie kredytu obrotowego dla firmy wcale nie jest prostym, a tym bardziej szybkim procesem. Przed wydaniem decyzji kredytowej banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową przedsiębiorcy, jego aktualne zobowiązania i jak się z nich wywiązuje, sytuacje finansowe firmy oraz historię w BIK-u. Konieczne jest posiadanie już bieżącego konta bankowego, gdzie badana będzie historia konta. Przedsiębiorca będzie musiał także wypełnić i dostarczyć wiele dokumentów, zaczynając od złożenia wniosku kredytowego, poprzez zaświadczenia o wysokości dochodów i niezaleganiu z płatnościami wobec ZUS-u.
Chociaż kredyt obrotowy niesie za sobą korzyści, nie jest pozbawiony wad. Główną przeszkodą jest ograniczona dostępność. Po prostu nie każdy przedsiębiorca będzie w stanie spełnić wszystkie wymagania, które stawia przed nimi bank. Firmy, które są nowe na rynku, przeważnie będą musiały poszukać alternatywnego finansowania, ponieważ większość banków będzie wymagać co najmniej 12-miesięcznego stażu rynkowego.
Faktoring zakupowy
Dlatego w ostatnim czasie coraz bardziej popularna staje się alternatywna dla kredytu forma finasowania jaką jest faktoring zakupowy.
Wiemy, że klasyczny faktoring umożliwia szybkie i bezpieczne uzyskiwanie zamrożonych środków z wcześniej wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Jednak czym jest faktoring odwrotny? Jak sama nazwa wskazuje, będzie działał on w sposób odwrócony do faktoringu klasycznego. Jest to nowoczesna, alternatywna dla kredytu forma finansowania zakupów firmowych. Mechanizm samego działania faktoringu odwrotnego jest bardzo prosty.
Najpierw przedsiębiorca znajduje produkt, którym jest zainteresowany, jednak nie chce płacić za niego od razu, dlatego korzysta z usług, jakie proponuje mu faktor. Firma faktoringowa dokonuje zapłaty z własnych środków, dzięki czemu zamówiony produktu od razu trafia do przedsiębiorcy, a pieniądze do dostawcy. Następnie ustalony zostaje odpowiedni termin spłaty, zazwyczaj w kilkumiesięcznych ratach, jednak czasem możliwe jest też skorzystanie z usługi typu, Kup teraz zapłać za 30 dni, takie dodatkowe rozwiązanie proponuję firma Zakupy na raty WEC.
Dla kogo jest faktoring zakupowy?
Jak widać, sam proces tego, jak działa proces finansowania zakupów firmowych, jednak kto może z niego korzystać, kiedy, jak i po co?
Warto rozpocząć od tego, że faktoring zakupowy jest tak naprawdę dla każdego przedsiębiorcy. Można z niego korzystać już od pierwszego dnia działalności. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które mają problemy z płynnością finansową i nie mogą natychmiastowo regulować zobowiązań u dostawców. Taka forma finansowania sprawdzi się w każdym biznesie, a w szczególności w branżach, gdzie są stali dostawcy jednak terminy płatności za towary krótki. Wtedy może pojawiać się problem z regulacją należności na czas.
Korzystając z faktoringu odwrotnego, zapewniamy naszej firmie, nie tylko polepszenie płynności finansowej, ale także poprawę konkurencyjności na rynku. Co więcej, kiedy jesteśmy w stanie zakupić większą ilość danego towaru jednorazowo, znajdujemy się na pozycji, z której można wynegocjować naprawdę korzystne warunki cenowe. Dostawcy często chętnie udzielają rabatów tym kontrahentom, którzy są w stanie dokonać natychmiastowej płatności.
Mechanizm kredytu kupieckiego na początku może przypominać kredyt obrotowy, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że w przypadku faktoringu odwrotnego firma bezpośrednio dokonuje zakupów u dostawcy i nie przelewa żadnych środków przedsiębiorcy.
Jeśli chodzi o limity, to w kredycie obrotowym są one mocno uzależnione od przychodów firmy, natomiast w przypadku faktoringu zazwyczaj jest odgórnie ustalony jeden limit, taki sam dla wszystkich np. 100 000 złotych. Wszyscy znają powiedzenie „czas to pieniądz”, dlatego dla wielu przedsiębiorców czas oczekiwania na finansowanie jest kluczowy. W przypadku faktoringu zakupowego cały proces zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i ograniczeniom formalności do całkowitego minimum. Zazwyczaj podstawowym wymaganym dokumentem jest jedynie faktura.
ZOBACZ 5 ZALET JAKIE AJE FAKTORING ODWROTNY!
Brak komentarzy